Pilzno, Muzeum Regionalne w Pilźnie

W HOŁDZIE ŻYDOWSKIM MIESZKAŃCOM MIASTA

Data wydarzenia: 2020-01-27

27 stycznia, w Pilźnie, odbyła się uroczystość upamiętniająca dawną społeczność żydowską miasta, w ramach XII Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu. Uroczystość została zorganizowana przez Dom Kultury w Pilźnie – Muzeum Regionalne, przy współudziale młodzieży i grona pedagogicznego Publicznej Szkoły Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Pilźnie. Data uroczystości - o czym wspominali organizatorzy - była szczególna. W tym dniu bowiem przypadała 75 rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz - Birkenau. Dlatego także w tym dniu, jako symbolicznej dacie eksterminacji i zagłady społeczności żydowskiej w okresie okupacji niemieckiej na ziemiach polskich, w latach 1939 -  1945 oddano hoło żydowskiej społeczności Pilzna, która od XVIII w. stanowiła poważny procent ogółu mieszkańców miasta, utrzymujący się tuż przed wybuchem drugiej wojny św. w granicach 1/3 wszystkich pilźnian. Zaznaczyła ona swoją obecność w mieście, tworząc podwaliny własnej dzielnicy, wznosząc odrębne budynki użyteczności publicznej – synagogę, szkołę, łaźnię, a także cmentarz. Żydowskie Pilzno odeszło nieodwracalnie w przeszłość wraz z wybuchem II wojny św., zgładzone przez hitlerowskie Niemcy. Pozostały jedynie nieliczne ślady – pozostałości kirkutu, garść dokumentów, stare fotografie i gromadzone skrzętnie w muzeum eksponaty.

Oddając hołd dawnym mieszkańcom miasta wyznania mojżeszowego, uczniowie, pedagodzy, przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Pilzna i Ziemi Pilźnieńskiej, a także zwykli mieszkańcy miasta przywołali Pamięć o nich, odczytując w centrum Pilzna, na rynku, nazwiska Żydów pilźnieńskich zamordowanych w okresie II wojny św. Po uroczystościach na rynku, w Domu Kultury w Pilźnie, młodzi pilźnianie, mający stać się „Strażnikami Pamięci” wysłuchali prelekcji historycznej wraz z prezentacją multimedialną na temat dziejów społeczności żydowskiej Pilzna od XVI do XX w. W prezentacji wykorzystano szereg materiałów archiwalnych, fotografii i dokumentów przechowywanych obecnie w zbiorach Muzeum Regionalnego w Pilźnie. Symbolem całej społeczności żydowskiej Pilzna stały się losy trzynastoletniego chłopca Mechela Zweiga, mieszkańca Pilzna, który w tragicznym czasie okupacji zdołał ukryć na strychu domu, w którym mieszkał swoje ukochane rysunki, odnalezione dopiero podczas remontu domu w 2010 r. Na zakończenie uroczystości pedagodzy muzyczni Domu Kultury w Pilźnie zrealizowali krótki koncert muzyki klezmerskiej.

Materiał Video - Dębica.TV

Galeria

W związku z rozpoczęciem z dniem 25 maja 2018 r. stosowania Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych, prosimy o zapoznanie się z Klauzulą informacyjną. Zamknij