Pilzno, Muzeum Regionalne w Pilźnie

SPACERUJĄC Z LEGIONISTAMI

Data wydarzenia: 2018-05-25

25 V mieszkańcy Gminy Pilzno, uroczystością "Spacer z Legionistami" zainaugurowali społeczny cykl obchodów, upamiętniających 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, realizowanych w różnych instytucjach, na obszarze Gminy Pilzno. Organizatorem Spaceru, z ramienia Burmistrza Gminy Pilzno, był Dom Kultury w Pilźnie, tamtejsze Muzeum Regionalne oraz Towarzystwo Przyjaciół Pilzna i Ziemi Pilźnieńskiej. Uroczystość poświęcona została żolnierzom - Legionistom Ziemi Pilźnieńskiej. Przybyli na nią włodarze Gminy Pilzno, reprezentowani przez panią burmistrz Ewę Gołębiowską, pana Krzysztofa Krawca, zastępcę burmistrza Pilzna, sekretarza Gminy Pilzno, pana Czesława Kubka, a także grono radnych Rady Powiatu i Rady Miejskiej w Pilźnie. W "Spacerze ..." uczestniczyli także harcerze Hufca Ziemi Pilźnienskiej im. Aleksandra Kamińskiego, delegacje wszystkich szkół gminnych, przedszkoli i instytucji kultury, wraz z deyrekcją i wychowawcami, a także liczne grono mieszkańców Pilzna i okolic.

Po części artystycznej, przygotowanej przez uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Pilźnie oraz krótkiej prelekcji historycznej, wygłoszonej przez Panią Zofię Mossoń - viceprezes Towarzystwa Przyjaciół Pilzna i Ziemi Pilźnieńskiej, uczestnicy Spaceru udali się w pochodzie na ul. Legionów, ozdobioną z tej okazji specjalną wystawą plenerową - tablicami upamiętaniającymi nazwiska 41 żołnierzy - Legionistów, wywodzących się z ziemi pilźnieńskiej lub walczących u boku pilźnian na wielu frontach I wojny św. Symbolicznego otwarcia Tablic dokonali wspólnie pani burmistrz Ewa Gołębiowska, Zofia Mossoń oraz przedstawiciel społeczności harcerskiej, drużynowy Dariusz Klucznik. Następnie wszyscy zgromadzeni, w uroczystym szpalerze przeszli ul. Legionów przywołując nazwiska, biogramy i dokonania legionistów w walce o niepodległą ojczyznę.

Galeria

W związku z rozpoczęciem z dniem 25 maja 2018 r. stosowania Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych, prosimy o zapoznanie się z Klauzulą informacyjną. Zamknij