Pilzno, Muzeum Regionalne w Pilźnie

AKCESORIA PERFEKCYJNEJ PANI DOMU XIX/XX w.

„Perfekcyjność niektórych kobiet”, ich umiejętność organizacji codziennych czynności, zabiegów, zadań domowych od wieków zaskakuje tak mężczyzn jak i inne kobiety. Perfekcyjna pani domu ma swoje sprawdzone sposoby na uporanie się z codziennymi obowiązkami. Perfekcyjność jednak dla każdego oznacza co innego, różni się w zależności od charakteru, zamożności, warstwy społecznej. 

Wystawa czasowa „Akcesoria perfekcyjnej pani domu XIX/XX w.” prezentuje zdobycze i osiągnięcia techniki dwóch minionych stuleci – sprzęty i akcesoria z rożnych dziedzin domowego życia - prania, sprzątania, prasowania, szycia, przyjmowania gości, prowadzenia życia towarzyskiego, przyrządy niezbędne w kuchni ale i eksponaty związane z ówczesną modą i dbałością o wygląd. Nie zabrakło również kilku przykładów akcesoriów niezastąpionych w dbaniu o sylwetkę, strój i kobiecy „look”, zgodnie z wymogami epoki. [Bo jeśli kobieta z wyższych sfer posiadała perfekcyjnie wyszkoloną służbę, która zajmowała się domem, to jej pozostawała jedynie dbałość o perfekcję stylu, ubioru, zgodnie z ówczesnymi kanonami mody.] 

Zgromadzone na wystawie eksponaty są świadectwem tego w jaki sposób -  bardziej lub mniej nowoczesny - panie z przełomu stuleci radziły sobie z nawałem codziennych obowiązków, czego używały do podstawowych czynności domowych, by zadbać o dom i rodzinę, czy własny wygląd. Ekspozycja obejmuje ponad dziewięćdziesiąt obiektów z rożnych dziedzin życia. Co szczególnie ciekawe dla pilźnian, na wystawie zaprezentowane zostały oryginalne akcesoria krawieckie i pasmanteria z pierwszych dwóch dziesięcioleci XX w., pochodząca ze sklepu PP. Wojnarskich z Pilzna. 

Dopełnienie ekspozycji stanowi szata graficzna  - wielkoformatowe projekty przedstawiające sylwetki pilźnianek, utrwalonych na zgromadzonych w muzeum fotografiach archiwalnych, oraz tablice graficzne wykonane na podstawie oryginalnych ogłoszeń prasowych z czasopism i dzienników przełomu XIX i XX w., m. in. „Gazety Narodowej”, „Bluszcza”, „Dobrej Gospodyni”, czy „Kuriera Krakowskiego”. 

Prezentowane eksponaty pochodzą ze zbiorów:

 - Muzeum Regionalnego w Pilźnie

 - Muzeum Regionalnego w Dębicy,

 - Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej

 - kolekcji prywatnych mieszkańców Pilzna i okolic. 

 

Galeria

W związku z rozpoczęciem z dniem 25 maja 2018 r. stosowania Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych, prosimy o zapoznanie się z Klauzulą informacyjną. Zamknij