Pilzno, Muzeum Regionalne w Pilźnie

WARSZTATY ARTYSTYCZNO - EDUKACYJNE PRZYSIĘGALI NA ORŁA I NA KRZYŻ DLA SENIORÓW

Data wydarzenia: 2023-06-26

21 i 26 czerwca w Parkoszu odbyły się dwie edycje specjalnych warsztatów artystyczno – edukacyjnych, skierowanych do Seniorów Gminy Pilzno. Wzięli w nich udział seniorzy z Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów w Pilźnie, a także starsi mieszkańcy Gminy z Dziennego Domu Pomocy w Podlesiu.

Uczestnicy wzięli udział w multimedialnej prelekcji historycznej, poświęconej  najważniejszym wydarzeniom akcji „Burza”, rozgrywającym się na obszarze Obwodu Dębickiego  Armii Krajowej, w rejonie Gołęczyny i Kałużówki. Wysłuchali losów walczących tam żołnierzy i opowieści jak w tym samym czasie przebiegały walki w powstańczej Warszawie. W zajęciach wykorzystane zostanły fragmenty wspomnień i pamiętników dawnych żołnierzy partyzanckich oddziałów „Pocisk” i „Zapalnik”. Po prelekcji uczestnicy wykonali biało – czerwone kotyliony do wykorzystania podczas koncertu muzycznego, jaki odbędzie się na Rynku w Pilźnie, 30 lipca 2023 r., w hołdzie bohaterom walczącym o niepodległość ojczyzny w 1944 r.

Warsztaty realizowane są w ramach Cyklu wydarzeń artystyczno – historycznych pt. „Miła moja, Kochana. Taki to mroczny czas”, w hołdzie powstańcom warszawskim, żołnierzom Akcji „Burza”, bohaterom walk na polanie „Kałużówka” 1944 r.

Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”

Galeria

W związku z rozpoczęciem z dniem 25 maja 2018 r. stosowania Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych, prosimy o zapoznanie się z Klauzulą informacyjną. Zamknij