KALEJDOSKOP FOTOGRAFICZNY PILZNA W TRZECH ODSŁONACH

Wystawa poświęcona jest przedwojennej architekturze Pilzna i dawnym mieszkańcom miasta. Prezentuje zachowane w zbiorach muzealnych archiwalne fotografie z okresu międzywojnia, wyeksponowane w kilku odsłonach tematycznych: Odsłona I - „Pilzno – retrospekcja” , to prezentacja fotograficznych „portretów” miasta, wyglądu dawnych ulic, charakterystycznych budynków. Fotografie przypominają klimat dawnych czasów, tak jakbyśmy spacerowali po dawnym Pilźnie. Ukazano także aktualne, współczesne ujęcia tych samych miejsc, w obiektywie fotografika, Krzysztofa Kosowskiego, dzięki którym można dostrzec zachodzące zmiany w zabudowie miasta. Odsłona II - „Z rodziną tylko na zdjęciu…” – to ekspozycja fotografii dawnych rodzin pilźnieńskich, znanych szerszej społeczności dzięki swej działalności w sferach kulturalnych, politycznych i gospodarczych miasta. Klamrą spinającą tematykę jest odsłona III – „W atelier dawnego fotografa” –  zaaranżowanie dawnego wnętrza pracowni fotograficznej, w nawiązaniu i w oparciu o zachowane obiekty z dawnych zakładów fotograficznych, działających w Pilźnie. Wykonywane w nich i prezentowane zdjęcia ślubne, chrzty, „roczki”, komunie i inne uroczystości mają dodatkowy walor etnograficzny – pokazują zwyczaje, sposób ubierania się i charakter pilźnian w tamtych czasach. Wystawa adresowana jest przede wszystkim do mieszkańców ziemi pilźnieńskiej. Dzieci i młodzież, wychowanych w kulturze fotografii cyfrowej, ciągłej obecności aparatu i robienia „selfie”, wzbogaci o wiedzę z zakresu fotografii analogowej i nie tak odległych trudach uwiecznienia ważnych momentów życia. Dla turystów i innych osób odwiedzających muzeum będzie miała charakter poznawczy, jak wyglądało życie pilźnian w pierwszej połowie ubiegłego stulecia.

Eksponaty prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów własnych muzeum pilźnieńskiego, a także Muzeum Regionalnego w Dębicy, Muzeum Okręgowego w Rzeszowie oraz kolekcji prywatnych.

Galeria