HISTORIA PILZNA W POZNANIU

Data wydarzenia: 2021-11-25

24 XI, w siedzibie Biblioteki Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Poznaniu, w ramach cyklu "Skarby Biblioteki PTPN" odbyło się "Spotkanie wokół pamiętnika Władysława Szczurkiewicza", promujące najnowszą, wspólną publikację Biblioteki Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk oraz Domu Kultury w Pilźnie - Muzeum Regionalnego pt. "Władysław Szczurkiewicz. Pamiętnik komisarza wojskowego Legionów Polskich Naczelnego Komitetu Narodowego 1914 - 1918". Podczas promocji, prelekcję na temat "Życia społeczno - politycznego Pilzna w czasie I wojny św." wygłosiła dr Marzena Baum - Gruszowska, kustosz Muzeum pilźnieńskiego. Pozostałe prelekcje, związane z tematyką Galicji i Pilzna w okresie I wojny św. wygłosili: prof. dr hab. Damian Szymczak (Wydział Historii UAM), mgr Alina Kucharska (Biblioteka PTPN) oraz dr Norbert Delestowicz (Dyrektor Biblioteki PTPN). Spotkaniu towarzyszyła także wystawa rękopisów Władysława Szczurkiewicza, przechowywanych w zbiorach poznańskiej biblioteki, a także publikacji związanych z ziemią pilźnieńską, XIX-wieczną Galicją i Legionami Polskimi. Całość uświetnił koncert muzyki poważnej w wykonaniu Michała Heintze (wokal) oraz Karoliny Wahl (akompaniament fortepian).
Cieszymy się niezmiernie, iż tak ważna część historii naszego miasta z okresu I wojny św. została przybliżona mieszkańcom Wielkopolski.

Galeria