Pilzno, Muzeum Regionalne w Pilźnie

WARSZTATY PLASTYCZNO - EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH W WALCE DLA BIAŁO - CZERWONEJ

Data wydarzenia: 2023-06-14

14 czerwca 2023 r. z inicjatywy  „Towarzystwa Przyjaciół Pilzna i Ziemi Pilźnieńskiej” odbyła się kolejna edycja warsztatów plastyczno - edukacyjnych, tym razem skierowanych do uczniów szkół podstawowych.

Uczestnicy zajęć wzięłi udział w prelekcji historycznej z wykorzystaniem multimediów, poświęconej walce lokalnych placówek Armii Krajowej – żołnierzom z oddziałów „Pocisk” i „Zapalnik”, walczących w 1944 r., w ramach akcji „Burza”, a także walce powstańców warszawskich w okupowanej stolicy. Obejrzeli  archiwalne fotografie powstańczej Warszawy oraz  fotografie okupowanego w czasie II wojny św. Pilzna,  poznali wybrane  sylwetkami żołnierzy AK Obwodu Dębickiego placówek „Pocisk” i „Zapalnik” walczących w rejonie Pilzna w czasie Akcji „Burza” 1944 r. Prelekcji towarzyszyła  ekspozycja wyposażenia i umundurowania żołnierskiego z okresu II wojny św. ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Pilźnie.

Warsztaty stanowiły wprowadzenie do mającego odbyć się 30 lipca 2023 r. na pilźnieńskim rynku  koncertu muzycznego w ramach Cyklu wydarzeń artystyczno – historycznych pt. „Miła moja, Kochana. Taki to mroczny czas”, w hołdzie powstańcom warszawskim, żołnierzom Akcji „Burza”, bohaterom walk na polanie „Kałużówka” 1944 r.

 

Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”

Galeria

W związku z rozpoczęciem z dniem 25 maja 2018 r. stosowania Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych, prosimy o zapoznanie się z Klauzulą informacyjną. Zamknij