Pilzno, Muzeum Regionalne w Pilźnie

Królewska Gra w królewskim mieście Pilźnie - szachy świata

Szachy – elitarna, planszowa gra strategiczna, znana na całym świecie od ok. VI w. n. e., w każdej kulturze i cywilizacji. Do Polski sprowadzone w początkach XII stulecia, prawdopodobnie przez wracających z wypraw krzyżowych rycerzy. Ponoć grywał w nią Bolesław Krzywousty, Kazimierz Wielki i Władysław Jagiełło. Znajomością tej gry mogła poszczycić się także królowa Bona Sforza. Umiejętność gry w szachy uznawana była za zaletę i wysoko ceniono ją na polskim dworze. W Pilźnie -  mieście królewskim, lokowanym przez Kazimierza Wielkiego - tradycje szachowe sięgają początków XIX stulecia, kiedy to okoliczne dwory szlacheckie rozpropagowały grę wśród pilźnieńskich mieszczan. Tuż przed wybuchem I wojny św. oraz w dwudziestoleciu międzywojennym spore zasługi w rozpowszechnianiu szachów w Pilźnie miały towarzystwa miejskie skupiające, mieszczan, urzędników i rzemieślników, m. in. Towarzystwo Urzędnicze „Kasyno”, Towarzystwo Mieszczańskie „Jutrzenka”, Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”. Początki zorganizowanego sportu szachowego w mieście datowane są na lata 60-te XX w. i od tej pory klub szachowy działa prężnie, a jego członkowie zdobywają prestiżowe lokaty w polskich i zagranicznych turniejach.

Wystawa „Królewska gra w królewskim mieście Pilźnie – szachy świata” to prezentacja kolekcji prywatnej Państwa Magdaleny i Andrzeja Czochrów z Zamościa, obejmująca zestawy szachowe z wielu zakątków świata, m. in. z Peru, Mongolii, Meksyku, Japonii, Malezji, Afryki, Indii, Chin, wykonane w różnych okresach czasowych z rozmaitych tworzyw, minerałów i materiałów - szkła, kryształu, porcelany, onyksu, kamieni szlachetnych, czekolady a nawet tak egzotycznych jak sierść lamy, czy lawa wulkaniczna; o przeróżnych motywach, nawiązujących do tradycji regionalnych, lokalnych technik zdobienia bądź wydarzeń historycznych czy popularnych filmów oraz bajek.  Eksponaty szachowe wzbogacone zostały grafikami i obrazami z motywem szachowym, pochodzącymi z dwóch minionych stuleci, a także figurkami porcelanowymi przedstawiającymi scenki rodzajowe, związane z grą szachową na królewskich dworach. Ekspozycję wzbogacono również  XIX i XX wiecznymi podręcznikami z różnych krajów, przybliżającymi zasady i reguły rozgrywania partii szachowych. 

Galeria

W związku z rozpoczęciem z dniem 25 maja 2018 r. stosowania Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych, prosimy o zapoznanie się z Klauzulą informacyjną. Zamknij