WARSZTATY MUZEALNE O BOŻONARODZENIOWYCH TRADYCJACH

Data wydarzenia: 2021-12-08

Początkiem grudnia, w Muzeum Regionalnym w Pilźnie rozpoczął się cykl bożonarodzeniowych warsztatów, pt. „Choinka piękna jak las….”. Uczestnicy zajęć, uczniowie klas I – III, a także grupy przedszkolne mają okazje poznać dawne i obecne tradycje oraz zwyczaje, kultywowane w naszym kraju, w okresie poprzedzającym i podczas Świąt Bożego Narodzenia. W trakcie przygotowanej przez muzealników multimedialnej prelekcji można dowiedzieć się, które ze znanych zwyczajów świątecznych są rdzennie polskie, a które przywędrowały z innych krajów, przejęte przez naszych rodaków. Można też poznać opowieści o najstarszych świątecznych obyczajach – szopce cesarzowej bizantyjskiej Heleny, stajence św. Franciszka, tradycyjnych szopkach krakowskich, czy najstarszych kolędach i pastorałkach. Uczestnicy mogą obejrzeć przechowywane z zbiorach muzealnych dawne stroje kolędników, a najmłodsi mają okazję wysłuchać także góralskiej legendy „O niedźwiadkowej choince”. Zajęcia kończą się własnoręcznym wykonaniem ozdoby choinkowej – bombki, krasnala, mikołajka, renifera czy niedźwiadka, które ozdobią na święta domowe drzewka choinkowe dzieci. Zajęcia muzealne cieszą się ogromnym zainteresowaniem, a atmosfera świątecznej radości towarzyszy każdemu spotkaniu.

Galeria