Pilzno, Muzeum Regionalne w Pilźnie

NARODOWE CZYTANIE 2016

Data wydarzenia: 2016-09-03

V Edycja Narodowego Czytania - "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza

W sobotę, 3 września b.r., w ramach zainaugurowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej V Edycji „Narodowego Czytania”, na rynku w Pilźnie miało miejsce lokalne czytanie najsłynniejszej powieści Henryka Sienkiewicza, „Quo Vadis”.

W tegorocznej edycji „Czytania” udział wzięli dorośli i młodzi pilźnianie, a wybrane fragmenty powieści odczytali m. in. pani Burmistrz Ewa Gołębiowska, pan burmistrz Krzysztof Krawiec, przedstawiciele różnych instytucji kulturalnych i społecznych w gminie, a także młodzież Publicznego Gimnazjum im. Obrońców Ojczyzny w Pilźnie. Na zakończenie spotkania odbył się konkurs wiedzy o życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza, w których chętnie uczestniczyli, nie tylko uczestnicy „Czytania”, ale również przechodnie, którzy zatrzymywali się, by posłuchać czytających. 

„Quo Vadis” to nie tylko najsłynniejsze dzieło Sienkiewicza, ale także najbardziej znana na świecie polska powieść, za którą autor otrzymał w 1905 r. Nagrodę Nobla. Do 2016 r. książka wydana została w blisko 60 krajach i w ponad 50 językach, doczekała się także kilku międzynarodowych ekranizacji.

 Inicjatorem pilźnieńskiego „Narodowego Czytania” byli: Burmistrz Pilzna, Miejska Biblioteka Publiczna, Dom Kultury – Muzeum Regionalne oraz Publiczne Gimnazjum w Pilźnie. Pilzno było jednym z 2000 miejsc w Polsce, w których odbyło się sobotnie czytanie powieści Sienkiewicza.

Galeria

W związku z rozpoczęciem z dniem 25 maja 2018 r. stosowania Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych, prosimy o zapoznanie się z Klauzulą informacyjną. Zamknij