Pilzno, Muzeum Regionalne w Pilźnie

WARSZTATY EDUKACYJNE W MUZEUM

Data wydarzenia: 2016-12-20

W miesiącu grudniu dużą popularnością cieszyły się organizowane przez Muzeum Regionalne w Pilźnie warsztaty i zajęcia muzealne, dotyczące dawnych zwyczajów i kultury regionu. Szóstoklasiści Publicznej Szkoły Podstawowej w Pilźnie wzięli udział w zajęciach etnograficznych „W chłopskiej chacie i zagrodzie” - etnograficznej zgadywance, popularyzującej dawne, unikatowe i przez wielu już zapomniane zwyczaje i obrzędy regionalne oraz opowieści o zwyczajach i tradycjach Świąt Bożego Narodzenia.

Najmłodsi – pierwszaki oraz grupa świetlicowa pilźnieńskiej podstawówki - uczestniczyli w zajęciach „Muzealny Kufer rozmaitości”. Rozwiązywali zagadki, łamigłówki, oceniali i opisywali ukryte w kufrze eksponaty muzealne, poszukiwali szczególnie ciekawych i oryginalnych, a dziś już nie spotykanych sprzętów. Wszyscy wykazali się niezwykłą spostrzegawczością i udało im się wyłowić wśród dużej ilości zbiorów nawet najdrobniejsze muzealia.

Placówki muzealne od dawna odgrywały ważną rolę w kształtowaniu i pielęgnowaniu świadomości oraz pamięci historycznej Polaków. Muzeum Regionalne w Pilźnie wpisuje się we współczesny trend muzeów, opierających swoje ekspozycje na opowiadaniu historii „małej ojczyzny” – Pilzna i okolic. Artefakty zgromadzone w muzeum są autentycznym świadectwem życia mieszkańców tego rejonu na przestrzeni wieków. Jest to więc doskonała forma kształtowania świadomości i tożsamości regionalnej oraz budowania odpowiedzialności za losy ,,małej ojczyzny” – ziemi pilźnieńskiej.

Serdecznie zapraszamy uczniów i nauczycieli na realizowane w muzeum zajęcia warsztatowe i lekcje muzealne, dotyczące historii i kultury ziemi pilźnieńskiej.

Galeria

W związku z rozpoczęciem z dniem 25 maja 2018 r. stosowania Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych, prosimy o zapoznanie się z Klauzulą informacyjną. Zamknij