Pilzno, Muzeum Regionalne w Pilźnie

EKSPONAT MIESIĄCA - SZKLANA BROŃ NA OWADY

Data wydarzenia: 2016-06-01

 Muchołapka szklana, przełom XIX/XX w.

szkło białe, przezroczyste, szlifowane, korek z kory drzewnej.

 wys. 18 cm, średnica brzuśca: 14,6 cm, średnica wylewu: 2,1 cm

MRP/E/38

Dar Marii Sowińskiej

Muchołapka (mucharka, muchojerka, muchołówka) – naczynie szklane, baniaste na trzech wtopionych nóżkach z korkiem, o wydłużonej szyjce, podobne kształtem do karafki lub wazonu. Na środku mocno wgłębionego cylindrycznie do wewnątrz dna znajduje się otwór, wokół którego ścianki naczynia tworzą szeroki rowek.

Szklane muchołapki były w użyciu na ziemiach polskich, w gospodarstwach domowych od pocz. XIX w. Pożądane przez gospodarzy muchołapki stanowiły skuteczną obronę w walce z dokuczliwymi owadami. Wewnątrz muchołapki umieszczono przynętę dla owadów w postaci kawałka sera, mięsa itp., a w zagłębione dno wlewano wodę z mydłem lub z miodem.

Zwabione zapachem muchy wchodziły do środka przez otwór w dnie i najczęściej nie mogły się już wydostać z powrotem, gdyż instynktownie lecąc do światła, kierowały się w stronę zewnętrznych ścianek naczynia, w końcu tonąc w cieczy. Muchołapki produkowane przez huty szkła trafiały do sklepów w całym kraju a dzięki wędrownym handlarzom również na miejskie targowiska. Ich ceny według dawnych katalogów, wahały się od kilku do kilkunastu kopiejek.

Unikatowe dziś szklane muchołapki, odeszły w zapomnienie. 

W związku z rozpoczęciem z dniem 25 maja 2018 r. stosowania Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych, prosimy o zapoznanie się z Klauzulą informacyjną. Zamknij