Pilzno, Muzeum Regionalne w Pilźnie

W CIENIU WACHLARZA I PARASOLKI. MODA DAMSKA XIX W.

W wieku XIX Europa dużo szybciej aniżeli w poprzednich stuleciach zaczęła zmieniać swoje oblicze. Był to również okres szczególnie efektownych zmian w dziejach ubioru. Można było zaobserwować coraz więcej nowinek technicznych, a stroje ulegały zmianom mniej więcej co dziesięć lat: czasem diametralnie, czasem subtelnie, lecz zawsze na tyle znacząco, że bez trudu można było ocenić, czy widziany na ulicy ubiór jest aktualnie modny, czy też nie. Najszybciej i w najbardziej malowniczy sposób zmieniała się w tym okresie moda damska. 

Koncepcja nowej ekspozycji muzealnej skupia się więc wokół ukazania damskich trendów modowych XIX – wiecznej Europy, ówczesnych kanonów stylu, estetyki ubioru i dodatków. Głównym filarem ekspozycji są suknie z XIX oraz przełomu XIX/XX w., z prywatnej kolekcji Anny Moryto – Muzeum Historii Ubioru w Poznaniu. Są to stroje niezwykle zróżnicowane – zarówno w kwestii fasonu jak i wykorzystanych materiałów – dzięki którym można prześledzić ewolucje damskiej mody XIX w., które w tamtym stuleciu przebiegały wyjątkowo dynamicznie. Na wystawie można zobaczyć także eksponaty pomijane w tamtym czasie milczeniem, czyli odzież spodnią i bieliznę – damski gorset, pantalony czy pończoszki. Nie zabrakło także akcentów pilźnieńskich, w postaci części eksponatów, a także fotografii przedstawiających pilźnieńskie, XIX – wieczne damy, modowe pionierski, nadające ton w ówczesnym Pilźnie. Interesującą częścią ekspozycji są niezwykle ciekawe i przebogato zdobione dodatki strojów kobiecych – obuwie, torebki, parasolki i wachlarze, oraz inne akcesoria związane z dbałością o urodę i strój, pochodzące zarówno ze zbiorów własnych pilźnieńskiego muzeum i Muzeum Historii Ubioru, jak też innych podkarpackich placówek, takich jak Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, czy Muzeum Historii Regionalnej „Pałacyk Oborskich” w Mielcu. Znakomitym dopełnieniem wystawy są także ówczesne żurnale i ryciny, stanowiące świadectwo modowych przemian ale także lansowanych ideałów kobiecego piękna i ubioru. Ekspozycji towarzyszą multimedialne prezentacje, ukazujące zawiłości i perturbacje w ubiorze poszczególnych elementów XIX – wiecznego, kobiecego stroju.

Zapraszamy więc do zagłębienia się – przez pryzmat ekspozycji - w ten barwny świat XIX  wiecznych, strojów, pełen niuansów, dziwacznych krawieckich konstrukcji i „niedzisiejszej bielizny”, które tak wiele mówią o obyczajowości i kulturze tego stulecia. Ubiór historyczny i historia mody są bowiem nieocenionym źródłem informacji o przeszłości, strukturze społeczeństwa i o jego minionych obyczajach, a każdy ze strojów jest arcydziełem rzemiosła artystycznego i nadzwyczajną, lecz często bagatelizowaną cząstką naszej kultury i historii.

Galeria

W związku z rozpoczęciem z dniem 25 maja 2018 r. stosowania Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych, prosimy o zapoznanie się z Klauzulą informacyjną. Zamknij