OTWARCIE WYSTAWY MIASTO Z PRZESZŁOŚCI. SPOŁECZNOŚĆ ŻYDOWSKA PILZNA NA PRZESTRZENI WIEKÓW

Data wydarzenia: 2018-01-26

25 stycznia b. r., w Muzeum Regionalnym w Pilźnie, otwarto kolejną wystawę czasową, zatytułowaną "Miasto z przeszości. Społeczność żydowska Pilzna na przestrzeni wieków". Poświęcona jest ona żydowskiej społoczności miasta, która od XVI w. po tragiczny czas okupacji hitlerowskiej stanowiła blisko 1/4 mieszkańców miasta. Na wystawie zaprezentowano obiekty i przedmioty związane z synagogą, elementy żydowskiego stroju rytualnego, szczególnie istotnych świąt judaizmu, przedmioty użytku domowego oraz zachowane księgi, archiwalia oraz fotografie. Sporą liczbę fotografii nadesłali na wystawę potomkowie pilźnieńskich Żydów, rozsianych po całym świecie, mieszkających obecnie w Izraelu, Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii, czy Kanadzie.

W otwarciu wystawy uczestniczyła m. in. Tanya Segal  - rabin Postępowej Społeczności Beit Kraków, Dyrektor Teatru Żydowskiego w Krakowie oraz pan Wacław Wojciechowski przewodnik i badacz dziejów społeczności żydowskich na ziemiach polskich. Serdeczne podziękowania skierowane zostały w stronę Państwa Joanny i Jacka Koszczanów, a także Józefa Gucwy (Bobowa), Michała Zająca oraz Małgorzaty Grzybowskiej (Pilzno) za udostępnienie swych prywatnych zbiorów na potrzeby wystawy. Panu Sławomirowi Pękali serdecznie podziękowano za możliwość skorzystania z przebogatych zbiorów fotograficznych, jakimi dysponuje. Jak przy każdej wystawie z pomocą i współpracą ruszyli pilźnianie – przyjaciele muzeum i darczyńcy eksponatów, skupieni wokół Towarzystwa Przyjaciół Pilzna i Ziemi Pilźnieńskiej. Otwarciu wystawy towarzyszłył koncert muzyki klezmerskiej - współczesne aranżacje utworów galicyjskich cymbalistów i pieśni żydowskich z XVIII i XIX stulecia, tradycje muzyczne Żydów Europy Środkowej i Wschodniej ujęte w bardzo niekonwencjonalną formę, w przedstawieniu muzycznym „Jankiele” Teatru Żydowskiego z Krakowa, w wykonaniu zespołu Mojse Band, w składzie: Michał Pal’ko – cymbały, wokal, Jakub Stračina – kontrabas, František Kubiš – akordeon.

Zapraszamy do obejrzenia galerii z otwarcia wystawy.

Galeria