Pilzno, Muzeum Regionalne w Pilźnie

EKSPONAT MIESIĄCA - LODOWCOWY CIOS

Data wydarzenia: 2020-02-03

Cios  mamuta włochatego, spiralnie wygięty

dł. 170 cm

Depozyt Liceum Ogólnokształcącego im. S. Petrycego w Pilźnie

Ciosy mamutów to nic innego jak przedłużone siekacze, które rosły w ciągu całego życia tych zwierząt. Mogły one dochodzić nawet do czterech metrów długości. Służyły do obrony, rozrywania i wykopywania korzeni. Mamucie ciosy są niezwykle cennym znaleziskiem, potwierdzającym fakt, iż przez Polskę przetaczały się niegdyś tabuny tych gigantycznych ssaków. Około 250 tysięcy lat temu mamuty przywędrowały na tereny dzisiejszej Polski z Azji Mniejszej i zabawiły u nas bardzo długo. Mamuty osiągały zwykle do 4 m wysokości i ważyły do 10 ton. Były dość powszechne na stepach Europy. Gatunek przetrwał do końca plejstocenu. W Europie wymarł ok. 13 tys. lat temu, na Syberii prawdopodobnie ok. 10 tys. lat przed naszą erą. Był jednym z najczęściej przedstawianych zwierząt w sztuce naskalnej.

Właściciel ciosa prezentowanego w naszym muzeum, według badań przeprowadzonych przez naukowców z krakowskiego Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt, był osobnikiem dorosłym, który mógł żyć około 20 tys. lat przed naszą erą.

W związku z rozpoczęciem z dniem 25 maja 2018 r. stosowania Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych, prosimy o zapoznanie się z Klauzulą informacyjną. Zamknij