Pilzno, Muzeum Regionalne w Pilźnie

EKSPONAT MIESIĄCA - CAVANSYT I PAPILIO ULYSSES

Data wydarzenia: 2017-06-01

Cavansyt, (stilbit) kam. Wagholi, Maharahstra, Indie

skład chemiczny:  Ca(VO)Si4O10 • 4 H2O

twardość w skali Mohsa: 3 - 4

przełam nierówny, dobra łupliwość, układ krystalograficzny: rombowy

gęstość minerału: 2,25 – 2,33 g/cm3

barwa: niebieska, rysa: niebieska, połysk: szklisty

Depozyt Piotra Stróża, wystawa czasowa: „Latające Klejnoty. Minerały i owady”.

Cavansyt – minerał z grupy krzemianów warstwowych (fyllokrzemiany). Należy do grupy minerałów rzadkich. Nazwa minerału powstała z kompozycji sylab łacińskich nazw wapnia, wanadu i krzemianu (calcium, vanadium, silicate). Zazwyczaj tworzy kryształy o pokroju długosłupkowym, igiełkowym. Jest produktem hydrotermalnym, wystepuje w pustkach wulkanicznych. Występuje w Indiach.

 

Papilio Ulysses, Ambon, Serang, Indonezja

Depozyt Wiesława Stróża, wystawa czasowa: „Latające Klejnoty. Minerały i owady”.

okaz motyla z rodziny paziowatych, w kolorze błękitnej laguny. Brzegi skrzydeł czarne, w środku opalizujący niebieski. Na tylnych skrzydłach posiada dwa promieniste ogony. Osiąga rozpiętość skrzydeł ok. 14 cm. Osobniki żeńskie różnią się od męskich małymi, niebieskimi półksiężycami, na czarnych fragmentach swoich tylnych skrzydeł. Motyle te stosują kamuflaż, gdy np. siedzą na roślinie – wówczas intensywny niebieski kolor ich skrzydeł zanika, aby mogły one "zlać się" z otoczeniem. Męskie osobniki często przyciągane są przez niebieskie przedmioty, które przypominają im samice. 

 

W związku z rozpoczęciem z dniem 25 maja 2018 r. stosowania Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych, prosimy o zapoznanie się z Klauzulą informacyjną. Zamknij