Pilzno, Muzeum Regionalne w Pilźnie

STRAŻNICY PAMIĘCI - DZIEŃ PAMIĘCI O OFIARACH HOLOCAUSTU W PILŹNIE

Data wydarzenia: 2019-02-01

1 lutego bieżącego roku na rynku w Pilźnie odbyła się uroczystość upamiętniająca dawną społeczność żydowską miasta, w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu. Uroczystość została zorganizowana przez Dom Kultury w Pilźnie – Muzeum Regionalne, przy współudziale młodzieży i grona pedagogicznego Publicznej Szkoły Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Pilźnie.

Społeczność żydowska Pilzna od XVIII w. stanowiła poważny procent ogółu mieszkańców, utrzymujący się tuż przed wybuchem drugiej wojny św. w granicach 1/3 wszystkich pilźnian. Zaznaczyła ona swoją obecność w mieście, tworząc podwaliny własnej dzielnicy, wznosząc odrębne budynki użyteczności publicznej – synagogę, szkołę, łaźnię, a także cmentarz. Żydowskie Pilzno odeszło nieodwracalnie w przeszłość wraz z wybuchem II wojny św., zgładzone przez hitlerowskie Niemcy. Pozostały jedynie nieliczne ślady – pozostałości kirkutu, garść dokumentów, stare fotografie i gromadzone skrzętnie w muzeum eksponaty.

Oddając hołd dawnym mieszkańcom miasta wyznania mojżeszowego, uczniowie, pedagodzy, przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Pilzna i Ziemi Pilźnieńskiej, a także zwykli mieszkańcy miasta przywołali Pamięć o nich, odczytując w centrum Pilzna, na rynku, nazwiska Żydów pilźnieńskich zamordowanych w okresie II wojny św.

Po uroczystościach na rynku, w Domu Kultury w Pilźnie, młodzi pilźnianie, mający stać się „Strażnikami Pamięci” wysłuchali prelekcji historycznej wraz z prezentacją multimedialną na temat dziejów społeczności żydowskiej Pilzna od XVI do XX w. W prezentacji wykorzystano szereg materiałów archiwalnych, fotografii i dokumentów przechowywanych obecnie w zbiorach Muzeum Regionalnego w Pilźnie. Symbolem całej społeczności żydowskiej Pilzna stały się losy trzynastoletniego chłopca Mechela Zweiga, mieszkańca Pilzna, który w tragicznym czasie okupacji zdołał ukryć na strychu domu, w którym mieszkał swoje ukochane rysunki, odnalezione dopiero podczas remontu domu w 2010 r.

Na zakończenie uroczystości pedagodzy muzyczni Domu Kultury w Pilźnie zrealizowali krótki koncert muzyki klezmerskiej.

Galeria

W związku z rozpoczęciem z dniem 25 maja 2018 r. stosowania Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych, prosimy o zapoznanie się z Klauzulą informacyjną. Zamknij