WARSZTATY ARTYSTYCZNO - EDUKACYJNE: PRZYSIĘGALI NA ORŁA I NA KRZYŻ

Data wydarzenia: 2023-06-20

20 czerwca 2023 r. Muzeum Regionalne w Pilźnie z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Pilzna i Ziemi Pilźnieńskiej miało okazję przeprowadzić dwie edycje zajęć warsztatowych w ramach Cyklu wydarzeń artystyczno – historycznych pt. „Miła moja, Kochana. Taki to mroczny czas”, w hołdzie powstańcom warszawskim, żołnierzom Akcji „Burza”, bohaterom walk na polanie „Kałużówka” 1944 r.

W warsztatach przedpołudniowych uczestniczyła Młodzieżowa Rada Miejska w Pilźnie składająca się z przedstawicieli wszystkich szkół Gminy Pilzno. Młodzież miała okazję wysłuchać prelekcji na temat działań militarnych na obszarze ziemi dębickiej podczas Akcji „Burza” w 1944 r. Młodzi pilśnianie, wspólnie z moderatorami zajęć prześledzili także losy powstańców warszawskich. Po prelekcji uczestnicy warsztatów pracowali nad stworzeniem kolażu patriotycznego powiązanego z omawianymi wcześniej wydarzeniami historycznymi.

Edycja popołudniowa przeznaczona była dla dorosłych mieszkańców Gminy – pracowników Spółdzielni  Socjalnej „Zielona Korona”, którzy mieli okazję obejrzeć archiwalne fotografie lokalnych oddziałów AK, III Zgrupowania „Pocisk” i „Zapalnik” oraz stworzyć biało – czerwone kotyliony i emblematy patriotyczne.

Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”

Galeria