Pilzno, Muzeum Regionalne w Pilźnie

TWARZE TWARZE ... CZYLI PILŹNIANIE SAMI O SOBIE 16 V - 4 VI 2015

„Czas toczy swe koła po zegarze

Dzięki losie za to żeś dał mi w darze
Twarze, twarze te bliskie twarze

Że mi dałeś tę jasną oczywistość
Im świat większy Tym bliższa bliskość”

[J. Wołek]

 

Wystawa fotograficzna mieszkańców Pilzna i okolic  - wizerunki pilźnian, obejmujących czasowo okres od końca XIX w. po lata II wojny św. Dotyczą wielu rodzin pilzneńskich  – Szczeklików, Podobińskich, Kowalskich, Klimaszewskich, Górowskich, Porządków, Deblessen, Józefczyków i in. Zaprezentowanych zostało ponad sto obiektów. Najcenniejsze eksponaty to kolekcja fotografii na kartonikach firmowych, głównie z terenu dawnej Galicji, obejmujących okres od lat 60. XIX w. do pierwszej dekady XX stulecia. Przyciągają one uwagę swoją szatą graficzną, niekiedy bardzo rozbudowaną. Są to przeważnie portrety w różnych ujęciach (en face, en pied, en troisquarts). Fotografie tego typu pochodzą z zakładów fotograficznych Krakowa, Tarnowa, Rzeszowa, czy Lwowa. Stanowią niezwykle interesujące studium fotografii portretowej.

Kolejną grupę stanowią fotografie z pierwszych czterech dekad XX w. Należą do nich tak portrety studyjne, jak i fotografie sytuacyjne autorstwa zawodowców, jak również  amatorów – scenki z życia rodzinnego, portrety, fotografie grupowe z lat szkolnych oraz zdjęcia przedstawicieli władz miejskich i najaktywniejszych działaczy społecznych i kulturalnych w mieście. Kolekcja fotograficzna wzbogacona została zabytkowym sprzętem fotograficznym – eksponatami wypożyczonymi z Muzeum Historii Fotografii w Krakowie.  Atrakcyjna dla oka zwiedzającego będzie bez wątpienia także wypożyczona ze zbiorów krakowskiego muzeum kolekcja dawnych albumów do przechowywania fotografii. Oprawy wykonane m. in. z drewna pokrytego skórą, aksamitem lub płótnem, zdobione okuciami i zapięciami z mosiądzu, grube karty ze złoconymi obrzeżami, nierzadko zdobione ręcznymi malowidłami  z elementami roślinnymi czy fragmentami pejzaży, zachwycają techniką wykonania. Te wszystkie detale w połączeniu z fotografiami doskonale oddają klimat mieszczańskiego domu czy dworskich salonów z przełomu XIX i XX w.

Fotografie prezentowane były w towarzystwie eksponatów korespondujących tematycznie z klimatem oddanym na fotografiach, m. in. dawnych odbiorników radiowych, zabytkowych zegarów, lamp naftowych, elementów ubioru. Fotografie przygotowane na wystawę zaprezentowane zostały w pięciu blokach tematycznych.

„Portrety, portrety” – fotografie studyjne pilźnian
„I ślubuję Ci…” – fotografia ślubna profesjonalna i amatorska
„Młodości dodaj mi skrzydła” – fotografie szkolne, ukazujące dzieci i młodzież Pilzna
"Młodości dodaj mi skrzydła"  – fotografie plenerowe i studyjne rodzin pilzneńskich
„Z życia miasta” – fotografie działaczy politycznych, społecznych miasta, uroczystości i wydarzeń miejskich

Galeria

W związku z rozpoczęciem z dniem 25 maja 2018 r. stosowania Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych, prosimy o zapoznanie się z Klauzulą informacyjną. Zamknij