Pilzno, Muzeum Regionalne w Pilźnie

RYSZARD PAPROCKI W MUZEUM

Data wydarzenia: 2018-09-20

17 września pilźnieńskie muzeum regionalne odwiedził Ryszard Paprocki, architekt artysta malarz, urodzony w pobliskich Łękach Górnych. Studiował architekturę na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, dyplom obronił w 1989 r. Jeszcze w tym samy roku podjął studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom z wyróżnieniem w 1993 r. obronił w pracowni malarstwa sztalugowego prof. Juliusza Joniaka  oraz w pracowni malarstwa ściennego prof. Józefa Ząbkowskiego.

W latach 1993-2002 był wykładowcą rysunku odręcznego w Studiu Rysunku w Krakowie. W 2000 r. wystawił prace w Pawilonie Polskim na EXPO’2000 w Hanoverze. Cztery lata później brał udział w wystawie reprezentującej Polskę i polską sztukę w Parlamencie Północnej Nadrenii – Westfalii w Düsseldorfie, w związku z wejściem Polski do Unii Europejskiej (Galeria Ars Cracovia – Köln).  Od 2005 r. jest członkiem - założycielem Stowarzyszenia Ogrody Sztuki w Krakowie, skupiającego artystów różnych dziedzin sztuki oraz ludzi związanych z kulturą. W grudniu 2007 r. założył wspólnie z Ewą Sadowską, Iwoną Grdeń-Korzeniowską i Piotrem Korzeniowskim nieformalną grupę artystyczną: „PI_ER”.

W roku 2008 i 2009 zrealizował w nowym budynku, siedzibie zarządu firmy Comarch S.A. w Krakowie dwa wielkoformatowe murale jako repliki obrazów autorstwa Rafała Olbińskiego. W 2009 r. brał udział w wystawie COMPARAISONS ’09 w Grand Palais w Paryżu - (grupa „Installation libre”). Dwa lata później został powołany do kapituły fundacji „Aby żyć”. Wspólnie z fundacją przeprowadzał i przeprowadza wiele akcji społecznych i charytatywnych. Autor malowidła 3D „MOC ŻYWIOŁÓW” na koronie zapory wodnej w Niedzicy (2011r.) Brał udział w krakowskiej ART SESJI ’2011 wystawiając instalację „INTERFERENCJE” na Placu Wszystkich Świętych w Krakowie. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, malarstwem monumentalnym, architekturą wnętrz, rzeźbą i architekturą ogrodów. Ma w swym dorobku ponad 20 wystaw indywidualnych. Brał udział w ponad 30 wystawach zbiorowych. Prace w zbiorach Muzeum Ogrodu Botanicznego UJ w Krakowie, Generalnego Konsulatu Austrii w Krakowie, Deutsche Apotheker und Ärzte Bank w Karlsruhe oraz w wielu zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

Artysta odwiedził muzeum w towarzystwie pani Burmistrz Pilzna, Ewy Gołębiowskiej oraz Dyrektora Domu Kultury w Pilźnie, pana Andrzeja Kozika. Ryszard Paprocki żywo zainteresowany był historią regionu, obejrzał wystawy stałe poświęcone historii Pilzna, a także galerię obrazów Stanisława Westwalewicza.

W związku z rozpoczęciem z dniem 25 maja 2018 r. stosowania Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych, prosimy o zapoznanie się z Klauzulą informacyjną. Zamknij