Pilzno, Muzeum Regionalne w Pilźnie

MIASTO Z PRZESZŁOŚCI. SPOŁECZNOŚĆ ŻYDOWSKA PILZNA NA PRZESTRZENI WIEKÓW - nowa wystawa czasowa

Data wydarzenia: 2018-01-15

Wystawa ukazująca dzieje Żydów pilźnieńskich,  udział żydowskich mieszkańców miasta w jego rozwoju, życiu gospodarczym, politycznym, społecznym i kulturalnym. Społeczność żydowska Pilzna od XVIII w. stanowiła poważny procent ogółu mieszkańców, utrzymujący się pod koniec lat 30-tych XX w. w granicach ¼ wszystkich mieszkańców. Zaznaczała ona swoją obecność w mieście, tworząc podwaliny własnej dzielnicy, wznosząc odrębne budynki użyteczności publicznej – synagogę, szkołę, łaźnię, a także cmentarz. Żydowskie Pilzno odeszło nieodwracalnie w przeszłość wraz z wybuchem II wojny św., zgładzone przez hitlerowskie Niemcy. Pozostały jedynie nieliczne ślady – dawny kirkut, garść dokumentów, stare fotografie i gromadzone skrzętnie w muzeum eksponaty. Wszystko to składa się na obraz minionego świata, miasta z przeszłości. Głównym przesłaniem wystawy jest więc przywołanie pamięci o dawnym, dwukulturowym Pilźnie, ukazanie historii i kultury społeczności żydowskiej Pilzna, w kontekście zgromadzonych artefaktów, fotografii, listów i dokumentów. 

Otwarcie ekspozycji związane jest z włączeniem się Miasta i Gminy Pilzno w X Jubileuszowe Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu.

W związku z rozpoczęciem z dniem 25 maja 2018 r. stosowania Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych, prosimy o zapoznanie się z Klauzulą informacyjną. Zamknij