Pilzno, Muzeum Regionalne w Pilźnie

MUZEUM DLA NAJMŁODSZYCH - MIASTO KRÓLA KAZIMIERZA WIELKIEGO

Data wydarzenia: 2020-04-25

Drodzy najmłodsi mieszkańcy Gminy Pilzno!

Nasza kolejna propozycja na kolorowe spotkania z historią regionu to sylwetka króla polskiego Kazimierza Wielkiego – założyciela naszego miasta.

Kazimierz Wielki urodził się 30 kwietnia  1310 r. Dokładnie dzisiaj – 687 lat temu, 25 kwietnia 1333 r., został ukoronowany na króla Polski. Był to ostatni monarcha z dynastii Piastów, który zasiadał na polskim tronie. Do historii przeszedł jako władca gospodarny, dbający o rozwój wszystkich polskich ziem. Sławny z uwagi na kodyfikację prawa, ufundowanie uniwersytetu w Krakowie i wielką akcję budowlaną, wspominaną w znanym powiedzeniu: „zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną”. Określano go również mianem „króla chłopów”.

3 października 1354 r., król Kazimierz Wielki wydał przywilej zezwalający na urządzenie Pilzna jako miasta na prawie niemieckim. Równocześnie Pilzno stało się własnością królewską. 

Zapraszamy do pokolorowania portretu króla Kazimierza – założyciela Pilzna. Możecie odwzorować kolory w oparciu o portret króla autorstwa wielkiego, polskiego malarza Jana Matejki, bądź też posłużyć się własną wyobraźnią. A więc do dzieła. Czekamy na wasze prace. Można je przysyłać na adres sekretariat@muzeumpilzno.pl. Powodzenia!

https://drive.google.com/open?id=1aX6HaTmLg_9A8RrcDCpIX8dpZsqOOk6Z

W związku z rozpoczęciem z dniem 25 maja 2018 r. stosowania Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych, prosimy o zapoznanie się z Klauzulą informacyjną. Zamknij