GOŚCIE Z RPA W MUZEUM

Data wydarzenia: 2016-07-21

21 lipca Muzeum Regionalne w Pilźnie odwiedziła grupa uczestników Światowych Dni Młodzieży z Republiki Południowej Afryki. Goście zwiedzili historyczne wystawy stałe, opowiadające o dziejach i kulturze Ziemi Pilźnieńskiej, obejrzeli najciekawsze eksponaty, przechowywane w zbiorach MRP – m. in. dokumenty nadań królewskich dla mieszczan pilźnieńskich, czy XIX – wieczną korespondencji rady miasta w sprawach administracyjnych, fotografie zabudowy i architektury miasta z wyszczególnieniem najstarszych miejskich zabytków, salę rzemiosła pilźnieńskiego, a także kolekcję obrazów Stanisława Westwalewicza, przedstawiającą plenery i pejzaże Pilzna. Pielgrzymi z Afryki zwiedzali także miasto, udali się do Urzędu Miasta, gdzie doszło do spotkania z burmistrz Ewą Gołębiowską.

Goście z dalekiego kontynentu mieszkają obecnie na terenie gminy Pilzno i trafili do nas za sprawą Ivana Komarenki, który wystąpi z nimi przed papieżem Franciszkiem. Występ jest możliwy m.in. za sprawą wsparcia, jakie udzielono kilka miesięcy temu podczas pikniku charytatywnego w "Dolinie Pstrąga" w Machowej. Dochód z imprezy był przeznaczony na ufundowanie podróży dzieci z Afryki na Światowe Dni Młodzieży.