Pilzno, Muzeum Regionalne w Pilźnie

EKSPONAT NA DZIŚ - STRZYŻENIE I GOLENIE PROSZĘ ...

Data wydarzenia: 2020-05-22

PRZED LATY W ZAKŁADZIE FRYZJERSKIM ....

drewniany fotel fryzjerski, czerń brąz,  ok. 1910 r.

wymiary: 113 x 62 cm

Oryginalny i niezwykle rzadki fotel fryzjerski z początku XX w., wykonany w stylu secesyjnym, z litego drewna orzechowego. Obrotowe, okrągłe siedzisko, na siedzisku pokryta z obu stron skórą poducha, skórzane podłokietniki. Oparcie wielostopniowe, regulowane do potrzeb klienta przy pomocy sprężynowej rączki. Stopniowane, wysuwane, skórzane oparcie do podtrzymywania głowy. Nóżki fotela czarne, lekko wygięte na końcach.

fotel fryzjerski, ok. 1929 r.

wymiary: 82 x 53 cm

Drewniany fotel fryzjerski z okresu dwudziestolecia międzywojennego, oryginalnie malowany, w kolorach żółtym i zielonym, z obrotowym siedziskiem i nóżkami na kółkach. Oparcie stylizowane i zdobione rzeźbionymi listwami pokrytymi ornamentem geometrycznym.

Depozyt Anny i Adama Dudzińskich, dziękujemy za udostępnienie zbiorów.

Warto zaznaczyć, iż w latach 1918 – 1939 r., w Pilźnie swą działalność zarejestrowało dziewięciu fryzjerów. Dwóch z nich posiadało swe zakłady w zabudowie przyrynkowej. W zbiorach Muzeum, znajduje się także zestaw akcesoriów fryzjerskich okresu międzywojnia – brzytwy, maszynki oraz lokówki.

 

W związku z rozpoczęciem z dniem 25 maja 2018 r. stosowania Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych, prosimy o zapoznanie się z Klauzulą informacyjną. Zamknij