Pilzno, Muzeum Regionalne w Pilźnie

EKSPONAT MIESIĄCA - TORNISTROWE HISTORIE

Data wydarzenia: 2022-02-04

tornister szkolny, gimnazjalny, skóra cielęca, Polska, ok. 1907 r., stan dobry

szkolny, przedwojenny tornister, wykonany ze skóry cielęcej, w lewym dolnym rogu klapa poplamiona atramentem, na ścianie tylnej dwa cienkie paski do umocowania tornistra na plecach.

WYMIARY: (szer.) 33 cm x (wys.) 23 cm x (głęb.) 9,5 cm

Historia tornistra

Aby stać się łatwym i wygodnym, tornister przeszedł długą drogę. Jego początek sięga XIX w. To właśnie wtedy pojawiła się pierwsza aktówka, która swoją nazwę zawdzięcza francuskim słowom porte - łożysko i feuilles - papiery. W 1826 r. Francuz Godillo udoskonalił modną w tamtych czasach skórzaną torbę podróżną o sztywny metalowy stelaż dla lepszego zabezpieczenia jej zawartości. Wygoda takiego akcesorium została szybko doceniona przez ówczesnych ludzi biznesu: urzędników, biznesmenów i prawników. Ale w tamtych czasach teczka była prawdziwą "walizką bez rączki" i była noszona pod pachą. W późniejszym okresie zyskał bardziej nowoczesną formę, uchwyt, kieszenie i metalowe narożniki. W początkach XX w., większość uczniów szkół wiejskich i małych miasteczek, jak Pilzno, nosiła do szkoły zestaw podręczników ściśnięty skórzanym paskiem. Posiadanie tornistra należało do rzadkości. W przedrewolucyjnej Rosji uczniowie szkół i gimnazjów nosili książki i zeszyty w tornistrach - twardych torbach z czarnej skóry na paskach, których okładka obszyta była foczym futrem. Wypchane przyborami szkolnymi, były po prostu za ciężkie. Uczniowie szkół wiejskich i parafialnych radzili sobie z lnianymi torbami na ramiączkach. Po rewolucji październikowej po raz pierwszy w radzieckich szkołach powszechne stało się noszenie podręczników i zeszytów w teczkach. Okres powojenny przyniósł modne torby polowe na ramię, odziedziczone przez szczęśliwców po ojcach i braciach, którzy wrócili z frontu.

Rewolucja tornistrowa

Pod koniec ubiegłego wieku do szkoły zawitał plecak. I wtedy stało się jasne - nadaje się całkiem nieźle na przybory szkolne. Okazało się, że plecaki szkolne są bardzo wygodne do noszenia książek, podręczników, artykułów papierniczych. Dziś dzieci na całym świecie chętnie korzystają z plecaków szkolnych. Dzisiejsze plecaki są często używane nie tylko przez dzieci. Stały się one modnym detalem wizerunku.

 

W związku z rozpoczęciem z dniem 25 maja 2018 r. stosowania Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych, prosimy o zapoznanie się z Klauzulą informacyjną. Zamknij