Pilzno, Muzeum Regionalne w Pilźnie

EKSPONAT MIESIĄCA - DOWÓD OKUPACYJNY

Data wydarzenia: 2016-09-01

KENNKARTE, 1942 r.

Kenkarta (niem. Kennkarte), dokument tożsamości, wystawiony na nazwisko Krzysztanowicz Ireny, mieszkanki Pilzna w Powiecie Dębickim, Dystrykt Krakowski, 1942 r.

Arkusz cienkiego kartonu o wymiarach ok. 29,4 × 14,0 cm, złożonego w dwóch miejscach tak, że powstała trzykartkowa „książeczka” o wymiarach 14,0 × 9,8 cm., druk oraz pismo odręczne, odciśnięta pieczęć Generalnego Gubernatorstwa. W środkowej części dokumentu, w lewym górnym rogu fotografia właścicielki dokumentu, podpis oraz odcisk linii papilarnych.

Depozyt Eulalii Krzysztanowicz - Wróbel

 

Kenkarta była dokumentem tożsamości wydawanym obligatoryjnie przez niemieckie władze okupacyjne, na mocy rozporządzenie Generalnego Gubernatora Hansa Franka z 26 października 1939 r., wszystkim nie – niemieckim mieszkańcom Generalnego Gubernatorstwa, którzy ukończyli piętnasty rok życia. Kenkarty Polaków miały kolor szary. Przy odbiorze pobierano odciski palców wskazujących obu rąk, umieszczane na karcie rozpoznawczej, istniała też rubryka dotycząca zawodu. Ponadto – oprócz fotografii, rubryk na dane personalne i adres – umieszczano w kenkarcie informację o wyznaniu posiadacza.

Kenkarty wydawane były od czerwca 1941 r. Do końca roku 1942 nie udało się zaopatrzyć wszystkich obywateli w nowe dokumenty i akcję przedłużono do 1 kwietnia 1943. Ostatnie obowiązkowe kenkarty wydano w roku 1943. Dzięki zaangażowaniu w proces ich wydawania również polskiego personelu urzędniczego, były one masowo fałszowane. Umożliwiało to "zalegalizowanie" nowych tożsamości członków ruchu oporu lub ukrywających się po „aryjskiej” stronie Żydów. Obok komórek Armii Krajowej i Delegatury Rządu na Kraj specjalizujących się w fałszerstwie, działały „przedsiębiorstwa” produkcji dokumentów. Zbieżne dane Gestapo i Komendy Głownej Armii Krajowej stwierdzały że nawet co dziesiąty mieszkaniec Generalnego Gubernatorstwa legitymował się fałszywą Kenkartą.

 

W związku z rozpoczęciem z dniem 25 maja 2018 r. stosowania Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych, prosimy o zapoznanie się z Klauzulą informacyjną. Zamknij