Pilzno, Muzeum Regionalne w Pilźnie

TYDZIEŃ Z ARCHEOLOGIĄ - BRANSOLETY Z BRĄZU

Data wydarzenia: 2020-05-07

Bransolety brązowe, epoka brązu, ok. 1600 – 1500 lat przed Chrystusem, stanowisko archeologiczne - Jaworze Dolne

1. średnica bransolety: 82 mm

średnica pręta: 16x14mm – 10x9mm

2. średnica bransolety: 84 mm

średnica pręta: 16,5 mm – 10x9mm

Bransolety brązowe, wykonane z okrągłego lekko spłaszczonego pręta, zwężającego się ku ściętym końcom. Zdobione ornamentem w postaci grup kresek i tzw. wilczych zębów. Bransolety znalezione podczas badań wykopaliskowych w miejscowości Jaworze Dolne, w latach 20 – tych minionego stulecia. Stanowią część tzw. skarbu brązowego, znalezionego w tej miejscowości.

Depozyt Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

Skarb brązowy, odnaleziony na obszarze stanowiska archeologicznego w Jaworzu Dolnym, to przypuszczalnie zestaw ozdób kobiecych (para bransolet i bogata kolia – lub 2 różne kolie); zabytki (zwłaszcza zdobione blaszki oraz wisiorki lejkowate i tarczkowate). Analogiczne przedmioty odnaleziono także w rejonie Kotliny Karpackiej (Słowacja, Węgry), a więc skarb można wiązać z kulturą Otomani lub sąsiadującymi ugrupowaniami z tamtej strefy. Odnaleziono wówczas w Jaworzu 134 przedmioty z brązu. W archeologii można spotkać się z tezą, iż ludność kultury Otomani pośredniczyła w wymianie dalekosiężnej, m. in. handlu bursztynem między mieszkańcami ziem położonych nad Morzem Bałtyckim, a społecznościami z basenu Morza Egejskiego. Jeżeli ta hipoteza jest trafna, to należy liczyć się z możliwością, że dolina Wisłoki – najprostsza i najkrótsza droga z rejonu Przełęczy Dukielskiej do doliny Wisły – stanowiła istotny odcinek tego prehistorycznego „szlaku bursztynowego”.

W związku z rozpoczęciem z dniem 25 maja 2018 r. stosowania Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych, prosimy o zapoznanie się z Klauzulą informacyjną. Zamknij