Pilzno, Muzeum Regionalne w Pilźnie

ORZEŁ - SYMBOL POLSKIEGO ŻOŁNIERZA

Orzeł – symbol polskości, państwa i narodu, łączony z najszlachetniejszymi uczuciami Polaków. Znak Orła Białego to ogniwo łańcucha historii, od królestwa Piastów, przez zwycięstwa Korony Jagiellonów, rządy królów elekcyjnych, jarzmo niewoli, odzyskanie niepodległości, okrucieństwo wojen, aż po wyzwolenie. Wizerunek Orła Białego umieszczano wszędzie tam gdzie symbolizować miał siłę i dumę narodu, krzepić społeczeństwo w chwilach tragizmu i upadku ojczyzny, wieńczyć zwycięstwa Polaków. Najwięcej więc emblematów Orła, związanych jest z historią wojska polskiego.  Umieszczano go na chorągwiach, banderach polskiej marynarki, broni, mundurach i czapkach żołnierskich, guzikach, pasach, różnych przedmiotach wojskowych i dokumentach. Stanowił także nieodłączny symbol na wszelkich odznaczeniach, odznakach i emblematach. Symbolika Orła w sposób szczególny związana jest z polskimi organizacjami wojskowymi, niepodległościowymi. Wspomnieć należy tu choćby o znakach Drużyn Strzeleckich i Bartoszowych, brygadach Legionów Polskich, Polskiego Korpusu Posiłkowego (1916 r.), Polskiej Siły Zbrojnej z 1917 r., Polskiego Państwa Podziemnego itp.

Prezentowana kolekcja odznaczeń i emblematów zrodziła się z pasji, kultywowania pamięci oraz głębokiego patriotyzmu. Zbiory liczą obecnie ponad 100 symboli Orła Białego na odznaczeniach wojskowych, związanych z dziejami Polski ale również i stricte historią regionalną. 

Wystawa będzie prezentowana do końca listopada 2017 r.

Galeria

W związku z rozpoczęciem z dniem 25 maja 2018 r. stosowania Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych, prosimy o zapoznanie się z Klauzulą informacyjną. Zamknij