X OBCHODY MIĘDZYNARODOWEGO DNIA PAMIĘCI O OFIARACH HOLOKAUSTU NA PODKARPACIU

Data wydarzenia: 2018-01-09

W 2018 r. Miasto i Gmina Pilzno włączyło się w X Obchody Międzynarodowego dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu. Uroczystościom patronuje Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl. W Pilźnie, w ramach Obchodów, 24 stycznia b. r. (środa) o godz. 11:30 odbędzie się Msza św. z modlitwą o jedność Chrześcijan i Żydów, w klasztorze Karmelitów pilźnieńskich. Bezpośrednio po Mszy św. nastąpi Uroczystość nadania imienia Mostu Józefy Rysińskiej - Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, podczas której zaprezentowana zostanie sylwetka tej szlachetnej pilźnianki, która uratowała od Zagłady wiele ludzkich istnień. Dzień później 25 stycznia b. r. (czwartek) w Muzeum Regionalnym w Pilźnie będzie miał miejsce wernisaż wystawy "Miasto z Przeszłości. Społeczność żydowska Pilzna na przestrzeni wieków", rozpoczęcie o godz. 17:00. O godz. 18:30 serdecznie zapraszamy do Domu Kultury w Pilźnie na koncert muzyki klezmerskiej w wykonaniu zespołu Mojse Band z Teatru Żydwskiego w Krakowie.

W tegoroczne, jubileuszowe Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście włączyło się ponad 60 miast z całego Podkarpacia, w których do II wojny św. współistniały obok siebie społeczności polsko - żydowskie. Szczegółowy program tygodniowych obchodów w licznych miejscowościach na Podkarpaciu można sprawdzić tutaj.