Pilzno, Muzeum Regionalne w Pilźnie

I FESTYN ŚWIĘTOJAŃSKI GMINY PILZNO

Data wydarzenia: 2017-06-26

25 czerwca, w Parkoszu, odbył się I PLENEROWY FESTYN ŚWIĘTOJAŃSKI Gminy Pilzno, odwołujący się do dawnych tradycji i obrzędów staropolskich, związanych z Nocą Świętojańską. 

Noc Świętojańska to noc magiczna, znana od dawna głównie wśród ludów słowiańskich. Na ziemiach polskich tradycja „Nocy Kupały”, zwanej w naszym regionie także  Sobótką, wywodzi się jeszcze z czasów pogańskich. Słowiańskie święto, związane z letnim przesileniem słońca, obchodzone w czasie najkrótszej nocy w roku, czyli w nocy z 21/22 dzień czerwca. Charakterystyczne dla niej tańce przy ogniskach, plecenie wianków i puszczanie ich po wodzie nawiązuje do celebrowanych przez ludy słowiańskie naturalnych bóstw ognia, wody słońca i księżyca, urodzaju, płodności. Po wprowadzeniu chrześcijaństwa, kapłani doceniający potęgę tradycji w wierzeniach religijnych i obrzędach, postanowili włączyć „Kupalnockę” do kalendarza kościelnego i oddać ją pod opiekę św. Jana Chrzciciela w noc z 23 na 24 dzień czerwca. Zmiana patrona nie zmieniła jednak istoty święta. Celebrowano radość, młodość i miłość, święto płodności i urodzaju.  

Pilźnieński Festyn Świętojański był jednocześnie prezentacją dawnych obrzędów jak również zachętą do integracji i zabawy. W programie nie zabrakło występów ludowych lokalnych artystów, środowisk szkolnych, mieszkańców Parkosza, jak również koncertu muzyki filmowej w wykonaniu muzyków reprezentujących Filcharmonię Świętokrzyską. Pracownicy muzeum pilźnieńskiego opowiadali o dawnych obyczajach Nocy Świętojańskiej - kwiecie paproci, skokach przez ogień, puszczaniu wianków, miłosnych różbach. Zabawa trwała do późnych godzin wieczornych.

 

 

W związku z rozpoczęciem z dniem 25 maja 2018 r. stosowania Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych, prosimy o zapoznanie się z Klauzulą informacyjną. Zamknij