Pilzno, Muzeum Regionalne w Pilźnie

EKSPONAT MIESIĄCA - ZIMOWA AURA

Data wydarzenia: 2019-01-03

Obraz Stanisława Westwalewicza  „Rynek w Pilźnie

olej na płótnie,1956 r.

 wym: 25 x 37 cm

Obraz przedstawiający pilźnieński rynek w porze zimowej. Na pierwszym planie konne zaprzęgi z saniami szykujące się do kuligu. W głębi postaci na tle przyrynkowych kamienic. Kompozycja otwarta, utrzymana w stylistyce modernizmu - postimpresjonizmu. Chłodna kolorystyka obrazu, dominują błękity, biele, przewaga pasteli w jasnej, delikatnej tonacji.  Obraz sygnowany w prawym, dolnym rogu nazwiskiem malarza.

Ten, a także inne dzieła z kolekcji pilźnieńskiej artysty można obejrzeć na ekspozycji stałej „Pilzno w obrazach Stanisława Westwalewicza”.

 

Stanisław Westwalewicz (1906 – 1997) – artysta malarz, ur. w Kozienicach k. Radomia. W 1933 r. ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Cztery lata później miała miejsce pierwsza indywidualna wystawa pejzaży Westwalewicza, zorganizowana w Pałacu Sztuki w Krakowie. W okresie II wojny św. Westwalewicz – żołnierz kampanii wrześniowej, został wzięty do niewoli, przebywał w bolszewickich obozach jenieckich – Kozielsku, Pawliszczew – Borze, Griazowcu. W 1941 r. wstąpił do II Korpusu Armii generała Andersa. Oddelegowany do drukarni polowej przy sztabie Polskich Służb Zbrojnych, został kierownikiem drukarni i grafikiem żołnierskiego tygodnika „Orzeł Biały”. Wraz z polską armią przebył szlak bojowy od Rosji poprzez Środkowy i Bliski Wschód do Włoch. Przez cały okres wojenny prowadził działalność artystyczną, o czym świadczą wystawy malarskie na Bliskim Wschodzie i w Rzymie. Był także jednym ze współzałożycieli Międzynarodowego Koła Artystycznego – Circolo Artistico Internazionale, znanego także pod nazwą „Art. – Club”. W 1951 r. artysta przeprowadził się wraz do Pilzna – rodzinnej miejscowości żony Wandy z Koniecznych. Szybko zaakceptowany przez lokalną społeczność, brał czynny udział w życiu miasta. Obok tworzenia pejzaży o tematyce pilźnieńskiej, pracował także nad polichromią regionalnych kościołów (Pilzno, Dobrków). W 1962 r. Stanisław Westwalewicz przeprowadził się z rodziną do Tarnowa, gdzie wybudował dom z pracownią. Zawsze jednak – fizycznie i artystycznie – powracał do Pilzna. Zmarł 15 maja 1997 r.

W związku z rozpoczęciem z dniem 25 maja 2018 r. stosowania Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych, prosimy o zapoznanie się z Klauzulą informacyjną. Zamknij