Pilzno, Muzeum Regionalne w Pilźnie

EKSPONAT MIESIĄCA - PRZECHOWALNIA KOBIECYCH DROBIAZGÓW

Data wydarzenia: 2017-05-01

Toaletka, drewno sosnowe, lata 20-te  XX w.

Szafeczka drewniana o konstrukcji skrzyniowej, bez ozdób, z dwudrzwiowym pojemnikiem i dwoma górnymi szufladami, na czterech kwadratowych nóżkach. Kolor – ciemny brąz. Drzwiczki zdobione profilowanymi płycinami, uchwyty otwierające z mosiądzu. Na pulpicie nadstawka z owalnym lustrem w obrotowej ramie.

wymiary: wys. 164, szer. 76 cm

Stan zachowania: dobry.

MRP/H/649

Dar Leokadii Krzak

Toaletka stała się powszechna w wyposażeniu wnętrz we Francji w osiemnastym wieku. Był to zazwyczaj stolik lub komódka z lustrem, szufladami i skrytkami na przybory toaletowe. Można było rozróżnić kilka rodzajów tego mebla, na przykład poudreuse - z rozkładaną płytą wierzchnią, pod którą kryły się liczne skrytki i szufladki czy beau-brummel, odmianę rozpowszechnioną w Anglii. Toaletki były meblem bardzo intymnym, nieodzownym wyposażeniem każdego buduaru.

Kultura obyczajowa zmieniła się i dzisiaj toaletki zdecydowanie nie są już tak ważne, jak dawniej, z punktu widzenia funkcjonalności. Czynności dotychczas wykonywane przy toaletce przeniosły się do łazienki. Obecnie mebel ten pełni bardziej funkcję dekoracyjną.

 

W związku z rozpoczęciem z dniem 25 maja 2018 r. stosowania Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych, prosimy o zapoznanie się z Klauzulą informacyjną. Zamknij