Pilzno, Muzeum Regionalne w Pilźnie

EKSPONAT MIESIĄCA - FALE - LOKI - KOKI !

Data wydarzenia: 2017-02-01

karbówka – przyrząd do falowania, układania włosów, ok. 1910 r., Niemcy

stal, drewno, dł. 28,5 cm, szer.7,5 cm, wys. 3,8 cm

Akcesorium fryzjerskie z początku dwudziestego stulecia, metal, okładziny podwójnej rączki drewniane, na śrubowanym zawiasie, część służąca karbowaniu włosów z plastiku i metalu opatrzona dodatkowa metalową przekładnicą, wysuwającą karbownicę, służącą także jako haczyk do wymiennych prętów, które oddzielnie podgrzewano, region pochodzenia; prawdopodobnie Bawaria

Urządzenie fragmentarycznie przyrdzewiałe, znaczny ubytek drewna w górnej części rączki.

MRP/H/559

Dar Leokadii Krzak, Pilzno

 

Pierwsze karbówki, podobnie jak lokówki pojawiły się w latach siedemdziesiątych XIX w. we Francji. Inicjatorem tego typu przyrządów był paryski  fryzjer Marcel Grateau (1852-1936). Do historii fryzjerstwa weszły wymyślone przez niego fale - tzw. ondulacja marcelowska - modne przez niemal 60 lat. Wyciskał je za pomocą specjalnego żelazka będącego prototypem współczesnej lokówki. Nowatorską technikę wyciskania fal opracował w 1872 r., ale dopiero w 1890 r. zaprojektował swoje żelazko fryzjerskie. Opatentował je jeszcze później, dopiero w 1905 r., jako curling iron.

Zainteresowanych ciekawostkami historycznymi o modzie, dawnych obyczajach, ówczesnych „nowinkach” technicznych odsyłamy do fantastycznego bloga historyczno – obyczajowego pani Agnieszki Lisak, z którego pochodzi prezentowana przez nas fotografia archiwalna.