77 ROCZNICA AKCJI BURZA I BITWY NA KAŁUŻÓWCE - OBCHODY W PILŹNIE I GOŁĘCZYNIE

Data wydarzenia: 2021-09-04

4 IX w Pilźnie i Gołęczynie miała miejsce pierwsza część uroczystości celebrujących 77 rocznicę Akcji „Burza” na ziemi dębickiej i bitwy na Kałużówce. Podczas Mszy św. w kościele klasztornym w Pilźnie wspominano Poległych podczas walk III Zgrupowania AK z Niemcami w Gołęczynie 19/20 sierpnia 1944 r. O oprawę muzyczną Eucharystii zadbał Zespół Wokalny Domu Kultury w Pilźnie. Po Mszy św. złożono kwiaty pod Pomnikiem Żołnierzy AK i Bojowników o wolność Ojczyzny na pilźnieńskim rynku, a następnie udano się pod pomnik w Gołęczynie, poświęcony żołnierzom Armii Krajowej - placówki Pilzno, III Zgrupowania "Pocisk" i "Zapalnik", poległych w sierpniu 1944 r. Tam również oddano hołd poległym składając kwiaty i paląc znicze. W uroczystościach uczestniczyła Wiesława Pawlus ps. Iskierka - Łączniczka Armii Krajowej Obwodu Dębica, żołnierz placówki AK Pilzno. Ponadto liczne delegacje, m. in. Starostwa Powiatowego w Dębicy, Miasta i Gminy Dębica, Miasta i Gminy Pilzno, przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Środowiska 5 Pułku Strzelców Konnych, Towarzystwo Gimnastyczne Sokół w Dobrkowie, mieszkańcy miasta i Gminy Pilzno, Związek Strzelecki Strzelec Jozefa Piłsudskiego – Jednostka Strzelecka 2017 w Dębicy oraz harcerze z Gminy Pilzno i społeczność szkolna Publicznej Szkoły Podstawowej w Dobrkowie im. III Zgrupowania AK Pocisk.

Wiązanki składali:

- W imieniu Starostwa Powiatowego w Dębicy, przewodniczący Rady Powiatu pan Michał Maziarka w towarzystwie Radnych Powiatu Dębickiego Anny Gawlik i Mateusza Domaradzkiego

- W imieniu władz Miasta Dębicy oraz Światowego Związku Żołnierzy AK – Środowiska 5 Pułku Strzelców Konnych, zastępca burmistrza Dębicy a jednocześnie prezes związku, Maciej Małozięć

- W imieniu samorząd Gminy Dębica wiązankę składał zastępca wójta Gminy Dębica Marek Mikrut

- Władze miasta Pilzna i Radę Miejską w Pilźnie reprezentowali: przewodniczący Rady Miejskiej Czesław Ziaja, zastępca burmistrza Pilzna Krzysztof Krawiec oraz Radny Rady Miejskiej w Pilźnie Andrzej Dudek.

- W imieniu społeczności Miasta Pilzna wiązankę złożyli Przewodniczący Zarząd Miasta Pilzna Piotr Brzęczek oraz Radny Rady Miejskiej w Pilźnie Tadeusz Pieczonka

- Kwiaty u stóp pomnika złożył także Związek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego – Jednostka Strzelecka 2017 w Dębicy

Ponadto przedstawiciele wsi Zawisłocza Pilźnieńskiego sołtysi Anna Głogowska (Mokrzec), Katarzyna Mroczek (Gołęczyna) oraz Jacek Podlasek (Jaworze Dolne),

- Przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Pilzna i Ziemi Pilźnieńskiej.