TRADYCJE I OBRZĘDY WIELKANOCNE NA PODKARPACIU

Data wydarzenia: 2018-03-16

13 i 16 marca zrealizowane zostały warsztaty kulturowe o tradycjach i obrzędach Świąt Wielkiej Nocy, jakie przez wieki kultywowane były na podkarpackiej wsi.Uczestnicy warsztatów - uczniowie klas III oraz IV Publicznej Szkoły Podstawowej w Piźnie, mieli okazję poznać zwyczaje świąteczne oraz obrzędy i rytuały związane z poszczególnymi dniami Wielkiego Tygodnia, takie jak topienie judasza, wieszanie śledzia, czy pogrzeb żuru. Dowiedzieli się także kim byli "pucherocy", "siudy baby" oraz "dziady śmigustne". Wyliczano również najczęściej występujące na pilźnieńskich stołach potrawy wielkanocne.