Pilzno, Muzeum Regionalne w Pilźnie

PROJEKT KAMIENIE PAMIĘCI - ŻYCIE ZA ŻYCIE

Data wydarzenia: 2017-03-21

21 marca odbył się w Pilźnie Bieg Harcerski , zorganizowany przez 77 DSH „Czarne Orły” w Parkoszu, w ramach cyklicznego projektu „Kamienie Pamięci. Życie za Życie”, realizowanego pod patronatem Instytutu Pamięci Narodowej. Ideą projektu jest upamiętnienie osób, zwykłych ludzi, którzy dzięki swej heroicznej postawie i działalności zasłużyli na szczególne miejsce w historii naszego kraju. Partnerem projektu jest także Muzeum Regionalne w Pilźnie. Tegoroczna edycja projektu poświęcona została Polakom ratującym Żydów w czasie Holocaustu, którzy pomimo zagrożenia i strachu przed represjami ze strony Niemców wykazywali się wyjątkową odwagą, aby ocalić ludność żydowską.

Zadaniem drużyny harcerskiej z Parkosza było odnalezienie osoby, która w jakikolwiek sposób pomagała ludności żydowskiej przetrwać Holocaust, opracowanie portfolio tej postaci, upowszechnienie wiedzy o niej w wybrany przez siebie sposób i przygotowanie projektu upamiętnienia tej postaci w środowisku lokalnym. Drużyna „Czarne Orły” zdecydowała się upamiętnić i opisać historię Eleonory Goli – mieszkanki Pilzna, działaczki AK, która w czasie okupacji opiekowała się młodą żydowską kobietą i pomogła jej przetrwać okres wojny. Formą upamiętnienia jej działalności był Bieg Harcerski po Pilźnie związany z materialnymi śladami społeczności żydowskiej w Pilźnie.

I etap biegu odbył się w siedzibie Muzeum pilźnieńskiego, gdzie dla uczestników przygotowano prezentację multimedialną o dziejach i kulturze społeczności żydowskiej w mieście od momentu pojawienia się Żydów w Pilźnie do wybuchu II wojny św. Podsumowanie projektu miało miejsce w pilźnieńskim Domu Kultury, podczas którego przedstawiona została artystyczna prezentacja dotycząca zagłady Żydów pilźnieńskich w trakcie II wojny św. oraz pomocy Polaków ratujących Żydów.