HISTORIA W KADRZE ZATRZYMANA

Data wydarzenia: 2020-05-14

Prezentujemy eksponaty muzealne, które pozwalały zatrzymać czas i utrwalić ważne chwile.

Aparat fotograficzny, skrzynkowy „CORD 47 BOX”, obiektyw jednosoczewkowy, format 6x9, Francja, 20-lecie międzywojenne

Aparat fotograficzny, mieszkowy „Welta”, obiektyw jednosoczewkowy, format 11x7, Niemcy 1932 r.

Możliwość uchwycenia chwili na fotografii, zatrzymania jej w czasie, fascynowała wszystkich od momentu wynalezienia procesu dagerotypu w 1839 r. Był to efekt ponad siedmiu lat eksperymentów Jacquesa Mandé Daguerre’a i wieść o nowej technice wkrótce się rozeszła. 22 czerwca 1839 r. Daguerre podpisał kontrakt ze swoim kuzynem, Alphonsem Giroux na produkcję i sprzedaż pierwszych aparatów do dagerotypii. Firma „Alphonse Giroux et Compagnie” szybko zaczęła sprzedawać swój aparat za granicę. Wtedy fotografia była zajęciem nielicznych wybrańców, a dzisiaj dzięki wszechobecnym telefonom wyposażonym w aparaty cyfrowe, fotografami jesteśmy wszyscy. Czy to dobrze?