Pilzno, Muzeum Regionalne w Pilźnie

EKSPONAT MIESIĄCA - ZIMOWY WIDOK NA KLASZTOR

Data wydarzenia: 2017-01-02

Obraz Stanisława Westwalewicza  „Widok na klasztor”

olej na tekturze, wym: 28 x 45 cm

Obraz przedstawiający zimowy pejzaż pilźnieński, na drugim planie jedna z najstarszych zabytkowych budowli miasta – klasztor oo. karmelitów, wcześniejszy gmach augustianów, ufundowany przez króla Władysława Jagiełłę (1403 r.).  Obraz utrzymany w chłodnej tonacji barw – biele, błękity, szarości oraz fiolety. Ton obrazu nostalgiczny, wzruszający wątek wzgórza, koloryzmu i pory dnia. W prawym dolnym rogu obrazu data powstania, w lewym zaś sygnatura malarza.

Pejzaż jest jednym z najbardziej popularnych rodzajów malarskich artysty, a temat panoramy Pilzna z widokiem na wzgórze obronne i świątynie miejskie był często wykorzystywanym motywem w pracach Westwalewicza, w dekadzie lat pilźnieńskich.

Ten, a także inne dzieła artysty z kolekcji artysty można obejrzeć na ekspozycji stałej „Pilzno w obrazach Stanisława Westwalewicza”, w siedzibie muzeum regionalnego.

MRP/S/54

Stanisław Westwalewicz (1906 – 1997) – artysta malarz, ur. w Kozienicach k. Radomia. W 1933 r. ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Cztery lata później miała miejsce pierwsza indywidualna wystawa pejzaży Westwalewicza, zorganizowana w Pałacu Sztuki w Krakowie. W okresie II wojny św. Westwalewicz – żołnierz kampanii wrześniowej, został wzięty do niewoli, przebywał w bolszewickich obozach jenieckich – Kozielsku, Pawliszczew – Borze, Griazowcu. W 1941 r. wstąpił do II Korpusu Armii generała Andersa. Oddelegowany do drukarni polowej przy sztabie Polskich Służb Zbrojnych, został kierownikiem drukarni i grafikiem żołnierskiego tygodnika „Orzeł Biały”. Wraz z polską armią przebył szlak bojowy od Rosji poprzez Środkowy i Bliski Wschód do Włoch. Przez cały okres wojenny prowadził działalność artystyczną, o czym świadczą wystawy malarskie na Bliskim Wschodzie i w Rzymie. Był także jednym ze współzałożycieli Międzynarodowego Koła Artystycznego – Circolo Artistico Internazionale, znanego także pod nazwą „Art. – Club”. W 1951 r. artysta przeprowadził się wraz do Pilzna – rodzinnej miejscowości żony Wandy z Koniecznych. Szybko zaakceptowany przez lokalną społeczność, brał czynny udział w życiu miasta. Obok tworzenia pejzaży o tematyce pilźnieńskiej, pracował także nad polichromią regionalnych kościołów (Pilzno, Dobrków). W 1962 r. Stanisław Westwalewicz przeprowadził się z rodziną do Tarnowa, gdzie wybudował dom z pracownią. Zawsze jednak – fizycznie i artystycznie – powracał do Pilzna. Zmarł 15 maja 1997 r.