Pilzno, Muzeum Regionalne w Pilźnie

EKSPONAT MIESIĄCA - SIEROCA DOLA

Data wydarzenia: 2019-11-04

Stanisław Westwalewicz  „Sierota

obraz olejny na płótnie,1990 r.,  wym: 60 x 47 cm

Obraz przedstawiający samotnego chłopca, kulącego się za budynkiem przed nadciągającą kawalkadą czołgów.  Obraz w technice olejowej, na płótnie, w kolorystyce szarości i błękitów.

Obraz podarowany do zbiorów muzealnych przez Publiczne Gimnazjum im. Obrońców Ojczyzny w Pilźnie.

 

 

 

Stanisław Westwalewicz (1906 – 1997) – artysta malarz, ur. w Kozienicach k. Radomia. W 1933 r. ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Cztery lata później miała miejsce pierwsza indywidualna wystawa pejzaży Westwalewicza, zorganizowana w Pałacu Sztuki w Krakowie. W okresie II wojny św. Westwalewicz – żołnierz kampanii wrześniowej, został wzięty do niewoli, przebywał w bolszewickich obozach jenieckich – Kozielsku, Pawliszczew – Borze, Griazowcu. W 1941 r. wstąpił do II Korpusu Armii generała Andersa. Oddelegowany do drukarni polowej przy sztabie Polskich Służb Zbrojnych, został kierownikiem drukarni i grafikiem żołnierskiego tygodnika „Orzeł Biały”. Wraz z polską armią przebył szlak bojowy od Rosji poprzez Środkowy i Bliski Wschód do Włoch. Przez cały okres wojenny prowadził działalność artystyczną, o czym świadczą wystawy malarskie na Bliskim Wschodzie i w Rzymie. Był także jednym ze współzałożycieli Międzynarodowego Koła Artystycznego – Circolo Artistico Internazionale, znanego także pod nazwą „Art. – Club”.

W 1951 r. artysta przeprowadził się wraz do Pilzna – rodzinnej miejscowości żony Wandy z Koniecznych. Szybko zaakceptowany przez lokalną społeczność, brał czynny udział w życiu miasta. Obok tworzenia pejzaży o tematyce pilźnieńskiej, pracował także nad polichromią okolicznych świątyń.

W związku z rozpoczęciem z dniem 25 maja 2018 r. stosowania Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych, prosimy o zapoznanie się z Klauzulą informacyjną. Zamknij