Pilzno, Muzeum Regionalne w Pilźnie

EKSPONAT MIESIĄCA - OSZCZĘDNOŚCI U STEFCZYKA

Data wydarzenia: 2021-05-28

Fot. Zarząd Kasy Stefczyka w Pilźnie, 10 IV 1932 r.

84 x 127 mm

Fotografia czarnobiała w formacie pocztówkowym, przedstawiająca grupę mężczyzn na schodach przed wejściem do budynku, Na froncie szyld „Kasa Stefczyka Oddział w Pilźnie”. Na odwrocie zdjęcie podpisane odręcznie. 

Stoją od lewej I rząd u góry: Franciszek Świerczek, Klimaszewski (?), Adam Rasiński z Łabuzia, II rząd: Adam Kubas, Roman Szczeklik, III Rząd: Wojciech Ryba, …. Mroczek z Bielów, Franciszek Przybyło, IV rząd: Wojciech Galus, Józef Wojtanowski, Mieczysław Singer, Edward Łącki.

Oddział lwowskiej Kasy Stefczyka założony został w Pilźnie w roku 1924, a jej założycielami byli: Wojciech Ryba, Franciszek Przybyło, Franciszek Klimaszewski, Adam Rasiński, Józef Wojtanowski i Mieczysław Singer. Oni także stanowili pierwszy Zarząd i Radę Nadzorczą. W roku 1929 pilźnieńska Kasa Stefczyka liczyła już 884 członków – właścicieli gospodarstw rolnych, kupców, rzemieślników, urzędników czy robotników. Kasa Stefczyka w Pilźnie rozwijała się na trwałych podstawach finansowych. W 1942 r. instytucja połączona została z Pilźnieńskim  Stowarzyszeniem Pożyczkowo – Oszczędnościowym.

W związku z rozpoczęciem z dniem 25 maja 2018 r. stosowania Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych, prosimy o zapoznanie się z Klauzulą informacyjną. Zamknij